Maya Moore jak Michael Jordan

W amerykańskiej lidze WNBA trwa właśnie Finał Ligi pomiędzy drużynami Minnesota Lynx i Indiana Fever. Drużyny grają do trzech zwycięstw, aktualnie jest 2:1 w wygranych meczach dla Lynx. W piątkowym meczu, który odbywał się w Indianie, bardzo długo utrzymywał się remisowy wynik. Mecz był bardzo wyrównany i dopiero w ostatnich sekundach 4. kwarty meczu doszło do rozstrzygnięcia, a bohaterką meczu została Maya Moore.

Pierwszą kwartę meczu, która była bardzo wyrównana wygrała drużyna z Minnesoty 20:19. W drugiej kwarcie koszykarki Lynx przegrały różnicą czterech punktów. Maya Moore popisała się w tej części meczu między innymi efektownym lay-upem. W tej kwarcie meczu liderka drużyny, Maya Moore wsparła swoją drużynę również kilkoma celnymi rzutami z półdystansu, a także zbiórkami spod tablic.

Trzecią kwartę meczu która była również bardzo wyrównana, wygrały jednak różnicą sześciu punktów koszykarki z Minnesoty.

Ostatnia kwarta meczu była już widowiskiem naprawdę ciekawym, ta część meczu charakteryzowała się coraz większą nieustępliwością koszykarek zarówno jednej jak i drugiej drużyny. Efektem tego był rezultat remisowy 77:77 na 1.7 sekundy przed końcem meczu. I wtedy swój talent pokazała Maya Moore.

Moore stała na linii trzech punktów i otrzymała podanie zza bocznej linii boiska. Zrobiła szybki zwód w prawo po koźle, czym kompletnie zmyliła kryjącą ją zawodniczkę drużyny z Indiany i w ostatniej setnej sekundy meczu oddała heroiczny rzut, który okazał się celny. Sędziowie do końca nie byli pewni, czy Maya zdążyła oddać rzut w regulaminowym czasie gry, ale po przenalizowaniu powtórki okazało się, że liderka drużyny gości wyrobiła się w czasie i właśnie tym rzutem wygrała mecz dla swojej drużyny. Maya Moore w sumie zdobyła w tym meczu 24 punkty i 7 zbiórek będąc przy tym najskuteczniejszą zawodniczka drużyny z Minnesoty.

Oglądając ten rzut od razu przyszedł mi na myśl ostatni rzut Michaela Jordana w Finale NBA w roku 1998 pomiędzy drużynami Chicago Bulls a Utah Jazz. Wtedy to właśnie słynny MJ popisał się podobnym rzutem, który ostatecznie zadecydował o zdobyciu tytułu mistrzowskiego przez drużynę z Chicago. Tamten rzut Jordana był rzutem symbolicznym, bowiem kilka miesięcy później Jordan zdecydował się (co prawda tylko na 2 lata) zakończyć swoją koszykarską karierę. Dwa lata później wrócił jeszcze na dwa sezony do Washington Wizards, ale jak większość osób wie, to nie był już ten sam Michael Jordan.

Wracając jednak do piątkowego meczu WNBA pomiędzy Indiana Fever a Minnesota Lynx, warto wspomnieć kilka słów o liderce ekipy z Minnesoty. Maya Moore do ligi WNBA trafiła w 2011 roku wybrana z numerem 1 Draftu właśnie przez klub Minnesota Lynx. W swoim debiutanckim sezonie zdobywając średnio 13.2 pkt, 2.6 asysty i 4.6 zbiórki wywalczyła wspólnie z drużyną Lynx mistrzostwo tej ligi, a dwa lata później, w roku 2013 powtórzyła ten sukces. W poprzednim sezonie WNBA została uznana MVP Ligi. Jej średnie w  sezonie 2014 w statystykach wynosiły już 23.9 pkt, 3.4 asysty i 8.1 zbiórki. W zeszłym sezonie ustanowiła również swój rekord kariery zdobywając 48 punktów w wygranym po dwóch dogrywkach meczu z drużyną Atlanta Dream. Maya Moore oprócz gry w WNBA w letnich miesiącach roku, jest również zawodniczką hiszpańskiego klubu Ros Casares Valencia.

Maya Moore to koszykarka uniwersalna, która może przypominać trochę i Michaela Jordana i Kobe’ego Bryanta i w sumie to posiada też trochę cech samego LeBrona Jamesa. Potrafi zarówno świetnie rzucić z półdystansu, za trzy, ale kiedy trzeba bez kompleksów wchodzi też pod kosz i zdobywa cenne punkty.

Swoją karierę Maya Moore rozpoczynała jednak już w szkole średniej Collins Hill w stanie Georgia. W swoim pierwszym sezonie gry zdobywała średnio 23.2 pkt,11.3 zbiórki i 4.6 asysty. Doprowadziła drużynę Eagles do bilansu 31-1 w sezonie regularnym. Zdobyła wtedy również nagrodę imienia Jamesa Naismitha przyznawaną młodym i utalentowanym koszykarkom i koszykarzom.

W 2007 roku Moore rozpoczęła naukę na Uniwersytecie w Connecticut. Grając w żeńskiej lidze NCAA doprowadziła drużynę Connecticut Huskies do bilansu 36-2 w sezonie 2007/08. Była pierwszą debiutantką w historii, która zdobyła nagrodę MVP Konferencji Big East.

W kolejnych latach na uczelni, Moore radziła sobie równie dobrze, zdobywając w swoim drugim roku gry w college’u średnio 21 punktów, 8.7 zbiórki, 2 przechwyty i 2.3 bloku na mecz.

Swój ostatni sezon gry w drużynie Uniwersytetu Connecticut Maya zaliczyła jako najbardziej udany ze wszystkich. Wystąpiła w każdym z 39 meczów sezonu, zdobyła rekord kariery w przechwytach, których zdobyła aż 6  w meczu przeciwko drużynie Lady Bears i ustanowiła również rekord kariery w zdobytych punktach w meczu przeciwko drużynie Florida State. Zdobyła wtedy 41 punktów.

Należy również dodać, że Maya Moore w swoim ostatnim roku gry w college’u zdobyła chyba wszelkie możliwe nagrody indywidualne przyznawane koszykarkom. Bez wątpienia więc mamy tu do czynienia z zawodniczką nieprzeciętną, cechującą się niebywałym talentem i bardzo dobrą etyką pracy.

Przed nami jeszcze przynajmniej jeden mecz finałowy ligi WNBA pomiędzy drużynami Lynx i Fever. Warto ten mecz obejrzeć, choćby tylko dla samych wyczynów Mayi Moore, która prawdopodobnie okrzyknięta zostanie najbardziej wartościową zawodniczką tych finałów. Ciekawe też, czy po czwartym meczu finałów ligi WNBA sezonu 2015 Maya Moore po raz trzeci w karierze weźmie w ręce Puchar Ligi WNBA jako jej mistrzyni.

Jest jeszcze jedna istotna rzecz, która łączy Mayę Moore z Michaelem Jordanem. Jest to numer na koszulce, jaki nosił wielki MJ. Magiczne cyfry „23” na swojej koszulce nosi też sama Maya Moore.

(Na zdjęciu karta z wizerunkiem Mayi Moore).